Federal Energy Regulatory Commission skip navigation

 
 
 
 
 
 

Commissioner Cheryl A. LaFleur

Commissioner Cheryl A. LaFleur was first nominated by President Barack Obama to the Federal Energy Regulatory Commission in 2010 and was confirmed for a second term by the Senate in 2014. She served as Acting Chairman of the Commission from November 2013 to July 2014 and as Chairman from July 2014 until April 2015. Learn More

Published Articles & Interviews | Dissent & Concurring Opinions [eLibrary]

  • Contact

    ADDRESS:
    888 First Street, NE
    Washington, DC 20426
    Telephone: 202-502-8961
    Email: customer@ferc.gov

    If you wish to comment on an ongoing proceeding before the Commission, please visit our FERC Online section.

    Request for Speaking Engagements and Meetings
    Meeting & Speaking Request Form
  • Staff

    Steven Wellner,
    Legal Advisor

    Andrew Weinstein,
    Legal Advisor

    Becky Robinson,
    Technical Advisor

    Andrew Holleman,
    Confidential Assistant

    Patricia Herrion,
    Secretary

  • Sworn In

    Sworn In for the New Term:
    July 29, 2014
    Term Expires:
    June 30, 2019

    Previously Sworn In:
    Sworn In:
    July 13, 2010
    Term Expired:
    June 30, 2014



Updated: June 18, 2015